AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
17:04:2020 22:30
Den ulykkelige XI: Her er 11 spillere, som fans i Premier League hader allermest

Spillere, der ikke lever op til deres prisskilt, er ikke noget nyt i Premier League. Her er 11 af de helt store flops, der af den ene eller anden grund ikke har leveret varen for deres klubber.


YouTube-kanalen Football Daily har leveret en startopstilling, der tæller de mest hadede spillere i Premier League. Herunder kan du se, hvordan den ser ud.

Vi starter på målmandspladsen. Det er Kepa fra Chelsea, der indtager buret på denne uheldige XI. 80 millioner euro (600 millioner kroner) kostede den spanske målmand. Kepa havde en blandet første sæson på Stamford Bridge, hvor han lukkede 39 mål ind. Derudover vil mange nok også huske tilbage på Kepas tid i Chelsea, at han nægtede at lade sig udskifte i Liga Cup-finalen. Han lagde dog denne stædighed bag sig og var med til at sikre Chelsea en tredjeplads og en Europa League-titel. Men den næste sæson fortsatte i samme spor og Kepa blev den målmand i Premier League med den laveste redningsprocent. Tidligere på året blev han da også droppet af Frank Lampard, men genvandt siden sin plads.

Phil Jones er næste mand i startopstillingen. Det er blevet til begrænset med spilletid for englænderen, men i de få minutter, han har fået, har han absolut ikke leveret varen. Jones er den United-spiller, der har lavet flest selvmål, siden han kom til klubben i 2011, hele fire af slagsen. Hans tid på Old Trafford er helt sikkert snart slut.

Den anden forsvarsspiller i startopstillingen er Dejan Lovren. Liverpool har haft en forrygende sæson, men den kroatiske forsvarsspiller har uden været tvivl været holdets svageste led. I denne sæson blev han skiftet ud med Joe Gomez, der straks viste sig at være mere egnet.

Der gemmer sig desværre også en dansker på listen, og hans navn er Jannik Vestergaard. I oktober sidste år fik Southampton røvfuld mod Leicester, der vandt hele 9-0, og Vestergaard blev udskiftet i pausen. Siden da er han ikke rigtig kommet tilbage til sit gamle jeg.

Sidste forsvarsspiller på denne liste er Serge Aurier. Spurs har blot holdt buret rent fire gange i denne sæson, og det vælter ind med mål i den forkerte ende for The Lilywhites. I Champions League-kampene mod Leipzig i år, var Aurier et meget ømt punkt for Mourinhos mandskab, og den 27-årige franskmand var direkte skyld i et af målene.

Vi vender tilbage til Old Trafford, hvor vi bliver nødt til at sende Andreas Pereira ind i startopstillingen. Den brasilianske landsholdsspiller har problemer i den engelske storklub. Brasilianeren er meget anonym på banen, og det er ret svært at få øje på, hvad det er, han bidrager med. Bruno Fernandes kom for nyligt til, og han har allerede bidraget med meget mere end Pereira og har været impliceret i hele syv mål, enten i form af mål eller oplæg.

35 millioner kostede Danny Drinkwater, da han skiftede fra Leicester til Chelsea i 2017, men har været intet mindre end en ren katastrofe. London-klubben valgte at leje Drinkwater ud til Burnley i denne sæson, men heller ikke her fik englænderen succes. Efter blot to kampe for klubben blev han sendt tilbage til Stamford Bridge på grund af en episode uden for banen, hvor han blev set i Manchesters natteliv. I vinter tog Aston Villa chancen med Drinkwater og lejede ham sæsonen ud, men lige fra start af, fik han det svært, hvor han var med i 1-6-nederlaget til Manchester City og også var skyld i et mål.

Gylfi Sigurdsson har haft en af sine værste sæsoner i sin karriere denne sæson og har blot bidraget med fire mål. Til sammenligning med sidste sæson, hvor han bidrog med 21 mål i alle turneringer, er der langt fra den gamle Sigurdssons niveau.

En anden midtbanespiller, der ikke længere elskes af fansene er Watfords Roberto Pereyra. Argentineren skiftede til Vicarage Road fra Juventus for 11 millioner pund, og han kom fornuftigt fra start, indtil han blev skadet. 2018 blev Pereyras år, hvor han var involveret i hele 15 mål, men året efter oplevede han en massiv formnedgang, hvor han kun scorede ét enkelt mål i 27 Premier League-kampe. Pereyra har givet udtrykt for, at han ønsker at forlade Watford, og det vækker ikke synderlige bekymringer hos klubbens fans.

Christian Benteke er den ene af de to angribere i denne startopstilling. I sin debutsæson for Aston Villa blev det til 23 mål for belgieren i alle turneringer. Og det er altså et mål mere, end han indtil nu har leveret for Crystal Palace i 111 kampe. Der var ellers lagt op til en dans på røde roser, da Benteke skiftede til Selhurst Park i 2016, hvor han scorede 17 mål og blev klubbens topscorer. Præstationerne er da siden forringet voldsomt, og han har kun scoret fem mål siden 2016/17-sæsonen.

Joelinton er den sidste mand ud af de 11 i startopstillingen. Hele 40 millioner pund blev der givet for angriberen. Newcastle har scoret færrest mål af alle Premier League-klubber i denne sæson med blot 25 fuldtræffere. Den brasilianske angriber har ikke kunnet udfylde pladsen efter Solomon Rondon, der var involveret i 18 mål i sidste sæson. På nuværende tidspunkt har Joelinton scoret ét mål og lagt op til to kasser i 29 ligakampe i indeværende sæson. Hos Hoffenheim i sidste sæson scorede han 20 mål i 35 kampe.

Er du enig i, at de 11 spillere er de mest hadede i Premier League? Hvem mangler i startopstillingen? Kommentér i opslaget på vores Facebook-side.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED