AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:02:2020 16:14
Den næste i rækken: Chelsea rykker stortalent op på førsteholdet

Chelsea har valgt at give Billy Gilmour en belønning for sit arbejde. Han er nu rykket op på førsteholdet.


Tammy Abraham, Mason Mount, Reece James og Fikayo Tomori.

De fire spillere har alle fået deres gennembrud på Chelseas førstehold i denne sæson, og fælles for dem alle er, at de kommet op gennem klubbens eget akademi, og nu kan endnu en ung spiller være på vej til at få sit gennembrud hos the Blues.

I hvert fald er Billy Gilmour nu permanent blevet en del af klubbens førsteholdstrup. Det skriver Chelsea på sin hjemmeside.

Den vævre skotte har fået flere kampe i løbet af sæsonen, hvor han har vist lovende takter med sin store spilforståelse og eminente teknik. Nyheden blev overrakt inden vinterpausen, hvor han var med truppen til opgøret mod Leicester.

- Det er utroligt stort øjeblik for mig, og jeg er meget glad. Jeg var med truppen i Leicester, og selvom jeg ikke var involveret, trak manageren mig til side efterfølgende for at fortælle mig, at jeg ville være en permanent del af førsteholdet efter vinterpausen, siger Billy Gilmour.

Den 18-årige midtbanespiller har allerede optrådt 12 gange for det skotske U21-landshold.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED