Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
18:01:2022 17:02
Conte presser ledelsen: Vi er nødt til at gøre noget

Antonio Conte lægger ikke fingre imellem, og nu har han opfordret Tottenhams ledelse til at handle i januar.


Der er mindre end to uger tilbage inden deadline for transfers i denne omgang, og det har nu fået Tottenham-træneren, Antonio Conte, til at sende en melding til klubbens ledelse. Det skriver The Athletic
 
På et pressemøde forud for Spurs' kommende Premier League-kamp mod Leicester var Conte klar i mælet, da snakken faldt på spillerhandel i januar.  
 
- Jeg ved, at transfervinduet i januar altid er meget svært, og det er nemmere, når man køber vigtige spillere i starten af sæsonen. 
 
Ifølge Conte kan klubben være nødt til at gå på kompromis med kvaliteten. 
 
- I januar er det ikke let, men samtidig ved vi godt, at hvis der er mulighed, og også hvis det ikke er den bedste mulighed, så skal vi gøre noget
 
- Jeg tror, ​​at vi er i en situation, hvor vi er nødt til at forsøge at forbedre truppen, fordi truppen ikke er så stor.
 
Det har rent transfermæssigt endnu været en stille januar for Tottenham, selvom Conte har haft et transfermøde med klubbens administrerende direktør for fodbold, Fabio Paratici, og formand, Daniel Levy.   
 
På ungdomsholdet er Dilan Markanday skiftet til Blackburn Rovers. 
 
 

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE