AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:01:2019 19:39
Chelsea takker Fabregas: Farvel til en mester

Chelsea har på klubbens hjemmeside sendt en tak til Cesc Fabregas og ønsker samtidig spanieren held og lykke i Monaco.


Fredag aften offentliggjorde franske AS Monaco, at de har hentet Cesc Fabregas i engelske Chelsea og givet ham en kontrakt frem til sommeren 2022. Kort efter offentliggørelsen lagde Chelsea en hilsen ud på klubbens hjemmeside, hvori klubben takker den spanske midtbanepiller for hans tid på Stamford Bridge.

- Vi takker Cesc Fabregas for hans vidunderlige service i klubben og ønsker ham alt det bedste med hans næste kapitel i det, der har været en fantastisk karriere.

Cesc Fabregas skiftede til Chelsea fra FC Barcelona i sommeren 2014, som Europa- og Verdensmester med det spanske landshold. Fra begyndelsen gjorde han indtryk på Chelsea-mandskabet og i løbet af sine fire et halvt år på Stamford Bridge vandt han Premier League to gange, FA Cup´en en gang og Carabao Cup´en en gang.

Det blev til i alt 198 kampe for The Blues med 22 mål til følge.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED