Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
26:10:2021 08:38
Chelsea forhandler ny kontrakt med anfører

Cesar Azpilicueta og Chelsea forhandler om en kontraktforlængelse, lyder det fra The Guardian.


Det er kontraktforhandlingerne mellem Chelsea og Andreas Christensen samt Antonio Rüdiger, der fylder mest i mediebilledet lige nu, men The Blues arbejder også på at forlænge aftalen med klubbens anfører.

The Guardian kan således fortælle, at Chelsea er i forhandlinger med Cesar Azpilicueta om at forlænge aftalen, der udløber til sommer.

Selvom spanieren er fyldt 32 år, holder han fortsat et højt niveau og har indtil videre fået spilletid i otte ud af ni Premier League-kampe denne sæson, hvor han både er blevet brugt i midterforsvaret og som wingback.

Og netop fleksibiliteten har været noget af det, der har kendetegnet spanierens karriere i Chelsea, hvor han startede med at erobre pladsen som venstre back fra Ashley Cole.

Nu har han været i Chelsea i ni år, og han er nu klubbens anfører og en af lederfigurerne i omklædningsrummet.

Derfor er det også helt naturligt, at London-klubben ønsker at forlænge aftalen med Azpilicueta, der formentlig vil blive tilbudt en etårig forlængelse, som er kutyme for spillere over 30 år i Chelsea.

Han kom til Chelsea fra Marseille, og han har sidenhen spillet 441 kampe for klubben.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE