Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:11:2020 09:40
Carragher hylder kollektivet: Liverpool har flere ledere uden Van Dijk

Liverpool-ikonet føler, at adskillige spillere nu tager mere lederansvar i Virgil van Dijks fravær.


Virgil van Dijk var lederskikkelsen over dem alle for Liverpool, men efter hollænderens langtidsskade har Jamie Carragher bemærket, hvordan en række profiler har forsøgt at udfylde tomrummet.

Kollektivet er trådt i karakter, og Carragher føler, at en række af klubbens mere rutinerede spillere nu er mere vokale og tilbyder mere, end de gjorde førhen.

- Når en stor skikkelse som Van Dijk er ude, er det op til andre at træde til i hans sted. Nogle gange er det ikke bare en spiller, det kan være tre eller fire på samme tid, fortæller Carragher til Sky Sports.

- Det, vi ser nu, er, at en masse andre af klubbens spillere er begyndt at agere som ledere på banen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED