AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:09:2019 08:41
Carragher: Derfor var vi glade for at sælge Torres til Chelsea

Liverpool-spillerne var ikke i kulkælderen over, at Chelsea købte klubbens store stjerne i 2011.


Man skulle måske have troet, at Liverpool-spillerne var nedtrykte over, at Chelsea købte klubbens dengang største stjerne Fernando Torres for £50 millioner.

Men det var ikke tilfældet. Tværtimod var Liverpool-spillerne næsten ekstatiske, fortæller Jamie Carragher til Sky Sports.

- Vi ønskede overhovedet ikke at stoppe Torres' skifte. Hans tid var ovre, og £50 millioner var mere end nok. Vi kunne ikke tro vores egne øjne, siger Liverpool-legenden.

Den spanske angriber havde i en række sæsoner været The Reds' topscorer, men da han skiftede til The Blues, var hans niveau på en nedadgående kurve. Det havde Carragher og Liverpool-spillerne selvfølgelig også godt bemærket.

- Jeg var chokeret over mængden af penge, de ville betale for ham. Han havde ikke været god i halvandet år, og hans eneste gode kamp var mod Chelsea i samme sæson, som han skiftede, genkalder Carragher.

- Han var dog ikke den samme Torres, som dengang han ankom til Anfield.

Torres scorede en række vigtige mål for Chelsea, men genfandt aldrig samme målform som i Liverpool. I 2014 blev han udlejet til AC Milan, inden han forlod Chelsea til fordel for barndomsklubben Atletico Madrid.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED