AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:04:2019 18:09
Brutaliteter i Barcelona: Manchester United gør ekstra indsats for fans

Manchester United er gået sammen med det engelske og europæiske fodboldforbund for at sikre, at klubbens medrejsende fans i Barcelona kan føle sig sikre.


Da Chelsea i sidste sæson spillede udekamp mod Barcelona, var der flere klager over, at London-klubbens fans blev udsat for brutaliteter af stewards og politi i den spanske storby. Det vil Manchester United forsøge at undgå.

Derfor er Manchester United i tæt samarbejde med Manchester United Supporters Trust gået sammen med FA og UEFA i et forsøg på at få de 4.610 udebanefans til at føle sig sikre i Barcelona.

Det skriver the Telegraph.

Et ekstra højt antal af personale fra Manchester United og de to fodboldforbund vil være til stede på og udenfor Camp Nou, og der er desuden også blevet tilknyttet et langt større antal billetpersonale, der skal tage sig af de mange udebanefans.

Manchester United må formodes at få brug for al opbakning inden returkampen, da De Røde Djævle led et 0-1-nederlag på Old Trafford i sidste uge.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED