Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:02:2021 12:21
BREAKING: Uniteds trænerstab er blevet ramt af COVID-19

Manchester United har på sin hjemmeside offentliggjort, at en række af klubbens trænere er gået i selvisolation på grund af COVID-19.


Ole Gunnar Solskjær er umiddelbart usmittet og vil være at finde på sidelinjen, når Manchester United møder Newcastle i søndagens sene Premier League-kamp. Til gengæld vil han være uden en række af sine normale kolleger på trænerbænken, for en række medlemmer af klubbens trænerstab har været nødsaget til at gå i selvisolation på grund af COVID-19.

Det skriver klubben på sin hjemmeside.

Der er ingen meldinger om, hvem der i øjeblikket befinder sig i selvisolation, men i manglen på nogle af sine assistenter vil Solskjær i stedet have Nicky Butt og Mark Dempsey til at hjælpe sig. Butt er ansvarlig for talenternes udvikling fra reserver til førsteholdet, mens Dempsey er udviklingschef for klubben.

Ifølge Daily Mirror menes en række af klubbens assistenttrænere at være smittet med COVID-19. Ingen spillere skulle dog være blevet ramt, og klubbens træningskompleks er blevet "renset" og genåbnet til brug af spillerne.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED