AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:06:2020 16:53
Bød på ham sidste sommer: Nu prøver City igen at kapre fransk vidunderdreng

Houssem Aouar imponerede for sin klub Lyon, da franskmændene i 2018/19-sæsonen mødte Manchester City.

Ifølge den franske avis, L’Equipe, lagde netop City et bud på spilleren i sidste sommers transfervindue.

Et bud, der altså blev afslået af både klubben og spilleren selv. Den 21-årige Aouar fortsatte i Lyon, efter Juninho, klubbens sportsdirektør og tidligere legendariske frisparksskytte, lykkedes med at overtale ham.


Houssem Aouar imponerede for sin klub Lyon, da franskmændene i 2018/19-sæsonen mødte Manchester City.

Ifølge den franske avis, L’Equipe, lagde netop City et bud på spilleren i sidste sommers transfervindue.

Et bud, der altså blev afslået af både klubben og spilleren selv. Den 21-årige Aouar fortsatte i Lyon, efter Juninho, klubbens sportsdirektør og tidligere legendariske frisparksskytte, lykkedes med at overtale ham.

Nu har ledelsen i den franske klub dog givet ham lov til at rejse videre i karrieren denne sommer.

Sommerens transfervindue er udsat på grund af coronavirussen, der har udsat en lang række ligaer.

Juventus er efter sigende også inde i billedet, og det har således afgørende betydning for Aouar, om Manchester City i næste sæson skal deltage i Champions League.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED