AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:08:2018 18:53
Bernard om Everton-skifte: Manageren overbeviste mig

Everton kunne igår præsentere Bernard som ny spiller, og klubbens manager Marco Silva spillede en stor rolle i det skifte.


Bernard Anício Caldeira Duarte, eller bare Bernard, var i løbet af sommeren rygtet til mange forskellige klubber, og AC Milan blev især nævnt mange gange. 

Det blev dog Everton, der signede den 25-årige Bernard på en fri transfer, og det var klubbens manager blandt andet skyld i.

- Jeg valgte Everton på grund af alle de ting, jeg havde hørt om Marco Silva, og jeg var meget glad for de ting, han sagde til mig, da vi talte sammen. 

- Han gav mig selv selvtillid og fik mig til at tro på klubben. Han er en meget dygtig træner, og han har opnået rigtig fine ting andre steder. 

- Everton er en fantastisk klub, hvor der er en masse traditioner, og historisk set er klubben Englands fjerdemest succesfulde. Da jeg fik muligheden for at tage hertil, og hørte om managerens planer med mig, blev jeg glad. Det er også baggrunden for mit valg - managerens tillid og klubbens tro på mig, har Bernard fortalt til Evertonfc.com. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED