Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
01:08:2021 17:32
Belønning på vej: Solskjær vil forlænge med nøglespiller

Det kan betale sig at være en af de bedre i Manchester United. Derfor er Ole Gunnar Solskjær klar med en forlængelse til en af nøglespillerne.


Manchester United er glade for Luke Shaw og ser ham som en af nøglefigurene i klubbens jagt på det første mesterskab i 8 år. Derfor har man i sinde at forlænge med Shaw inden længe.
 
Det skriver Simon Jones fra Daily Mail.
 
Venstrebacken har været blandt ligaens bedste på sin position i et godt stykke tid og dét har man bemærket i klubbens sportslige ledelse, hvor man for alvor gør klar til et seriøst push på mesterskabet med de seneste forstærkninger.
 
Shaw fortsætter formentlig med at være en fast del af Uniteds bagkæde i den kommende sæson sammen med Harry Maguire og nyindkøbt Raphaël Varane. 
 
Aaron Wan-Bissaka er lige nu førstevalg til højrebacken, men transfervinduets jungletrommer har længe buldret løs og linket Atletico Madrids engelske højreback, Kieran Trippier, sammen med De Røde Djævle.
 
Ifølge flere medier er Trippier klar til at rykke tilbage til det engelske, hvor hans familie angiveligt allerede er taget i forvejen til huset i Manchester.
 
Dermed kan Uniteds bagkæde meget vel komme til at bestå af Shaw, Maguire, Varane og Trippier inden længe, men inden der handles yderligere ind, kan vi måske forvente billederne af Shaw, der underskriver sin forlængelse med Manchester United.
 

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE