AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:10:2019 11:16
Bekymrende: United har de højeste lønomkostninger nogensinde set i England

Manchester Uniteds offentliggørelse af deres finansielle resultater for 2018/19 viser, at klubben har det højeste lønbudget nogensinde set i den bedste engelske fodboldrække.


Den økonomiske udvikling har været massiv i fodboldverdenen de seneste 10 år, hvor Europas største fodboldklubber har skruet op for både transfersummer og lønkroner.

Denne udvikling har Manchester United bestemt ikke kunnet se sig fri af, selvom de sportslige resultater på det seneste ikke er fulgt med samme vej.

Manchester-klubben har haft den værste sæsonstart i 30 år, hvorfor det må vække bekymring, at klubben i 2018/19 brugte flere penge på løn end nogen anden klub tidligere har gjort det. 

I klubbens finansielle rapport fra 2018/19, som blev offentliggjort i slutningen af september, fremgår det nemlig, at Manchester Uniteds årlige brug af lønkroner – eller ’employee benefit expenses’ – var hele £322.3 millioner. Dette svarer til godt 2,8 milliarder danske kroner.

Faktisk steg lønomkostningerne med 12% sammenlignet med det foregående regnskabsår. Dette skyldes – som klubben selv beskriver det i rapporten – ’primært investeringer i førsteholdstruppen’. 

Godt nok er Manchester United de første af de engelske topklubber, der har offentliggjort deres årsrapport for 2018/19-sæsonen, men med £322 ligger de et godt stykke over konkurrenternes senest offentliggjorte lønomkostninger; Liverpool £264m, Manchester City £260m, Chelsea £244m, Arsenal 223m and Tottenham £148m. Det skriver Daily Mirror.

At Uniteds lønomkostninger overstiger konkurrenterne, der har præsteret bedre de senere år, understreger blot klubbens problemer efter Sir Alex Fergusons afgang i 2013. Dengang havde United ’kun’ det tredjestørste lønbudget i England overgået af Manchester City og Chelsea. Siden er Uniteds forbrug kun gået én vej, mens klubben er sluttet som henholdsvis nummer 7, 4, 5, 6, 2 og 6 i Premier League siden Fergusons exit.

Manchester United, der i øjeblikket ligger nummer 12 i Premier League, har flere af Premier Leagues mest løntunge spillere ansat, herunder David De Gea og Paul Pogba, der – ifølge Mirror – tjener henholdsvis £375,000 og £290,000 om ugen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED