AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:01:2019 18:19
Bekræftet: Saints binder irsk stortalent

Southampton har netop offentliggjort, at et af klubbens store talenter har underskrevet en kontraktforlængelse med klubben.


Premier League-klubben Southampton er kendt for at hente unge spillere, udvikle dem og sælge dem videre til store klubber i England eller andre europæiske ligaer. Spillere som Gareth Bale, Theo Walcott og Alex Oxlade-Chamberlain er blot nogle få navne, som har været igennem ungdomssystemet i Saints.

Den næste store stjerne være midtbanespilleren Thomas O´Connor. Den 19-årige irer har fredag sat sin signatur på en kontrakt, der binder ham til Souhtampton frem til sommeren 2021. 

Den irske midtbanespiller skiftede til Southampton for fem år siden og har sidenda udviklet sig og er i dag fast mand på klubbens U23-hold. Han glæder sig over udsigten til flere år på St. Mary´s.

- Jeg er glad for at forlænge min kontrakt med Southampton og forhåbentlig kan jeg fortsætte min udvikling de kommende år. Mit mål er at komme ind omkring førsteholdet og derefter blive fast mand. Det bliver ikke næmt, men jeg tror på, at det kan lade sig gøre, siger Thomas O´Connor i forbindelse med kontraktforlængelsen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED