Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
01:12:2020 17:47
BEKRÆFTET: PL-kamp udskudt pga. corona-udbrud

Det er nu blevet bekræftet, at kampen mellem Aston Villa og Newcastle er blevet udskudt.


På fredag skulle der have været Premier League i fjernsynet, men sådan ender det ikke.

Kampen mellem Aston Villa og Newcastle på Villa Park er blevet udskudt grundet corona-udbrud i Newcastle-truppen.

Det oplyser Newcastle på klubbens hjemmeside.

- Flere spillere og personer i trænerstaben er gået i selvisolation, da de er blevet testet positive inden for de seneste dage, og klubbens træningsanlæg er midlertidigt lukket for ikke at sprede virussen, oplyser Newcastle.

- Da klubbens førstehold ikke har været i stand til at forberede sig til kampen, har Newcastle forhørt sig hos Premier League, om man kunne udskyde kampen på Villa Park, som er blevet godkendt af bestyrelsen i Premier League, lyder det i meddelelsen.

Det vides endnu ikke, hvornår kampen skal spilles.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED