Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:12:2020 15:11
BEKRÆFTET: Klubber får ekstra udskiftning ved hjernerystelse

I går berettede vi en historie fra The Times, der skrev, at man ville indføre en ekstra udskiftning, hvis en spiller pådrager sig en hjernerystelsel.

Det er nu blevet bekræftet af IFAB.

Fra årsskiftet kan Premier League-klubber derfor foretage en ekstra udskiftning, hvis man er nødsaget til at foretage en udskiftning pga. en hjernerystelse eller klubbens lægestab har mistanke om en hjernerystelse.

Derudover melder IFAB, at man vil se nærmere på reglen om 'bold på hånd/hånd på bold' frem mod 2021/22-sæsonen.


I går berettede vi en historie fra The Times, der skrev, at man ville indføre en ekstra udskiftning, hvis en spiller pådrager sig en hjernerystelsel.

Det er nu blevet bekræftet af IFAB.

Fra årsskiftet kan Premier League-klubber derfor foretage en ekstra udskiftning, hvis man er nødsaget til at foretage en udskiftning pga. en hjernerystelse eller klubbens lægestab har mistanke om en hjernerystelse.

Derudover melder IFAB, at man vil se nærmere på reglen om 'bold på hånd/hånd på bold' frem mod 2021/22-sæsonen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED