Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bedre stemning i Brøndby end i Parken

Af Morten Jørgensen
02.12.2025 Kl. 09:15

Stemningen er bedre på Brøndby Stadion end i Parken, lyder vurderingen fra FC Fredericia-spilleren Oscar Buch. 

Mandag aften var han i aktion på Vestegnen, da FC Fredericia tog en særdeles overraskende sejr på 3-1 mod Steve Coopers mandskab. 

For nylig var han også i aktion i Danmarks nationalarena, og derfor har han også et sammenligningsgrundlag, når det kommer til stemning. 

Til TV 2 har han givet sit bud på, hvor han som spiller har kunne mærke stemningen i højest grad. 

– Sammenligner man med Parken, hvor de selvfølgelig er lidt undskyldt af, at Nedre (del af stemningstribunen i Parken, red.) var lukket mod os, der er stemningen her i Brøndby mere intens. Man føler sig trykket på en anden måde, siger Oscar Buch.

Offensivspilleren var i vælten mandag aften, da en hård tackling mod ham udløste et direkte rødt kort til Noah Nartey, som Fredericia-spilleren efterfølgende var rasende på. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce