AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:05:2019 09:20
BBC-journalist: Disse spillere ønsker Manchester United denne sommer

Pålidelige David Ornstein har udtalt sig om Manchester Uniteds kommende transfervindue.


Du finder ikke meget mere pålidelige journalister end David Ornstein, når det omhandler transfere til og fra Premier League-klubber,  og BBC-journalisten fortalte tirsdag aften om,  hvordan Manchester Uniteds kommende transfervindue forventes at udforme sig.

Som den skuffende sæsonafslutningen klart understregede, står The Red Devils overfor en større genopbygningsproces under Ole Gunnar Solskjær,  som forventes at hente adskillige spillere denne sommer.

En midterforsvarer står højt på listen over prioriteter denne sommer,  fortæller Ornstein,  der dog ikke mener, at Manchester United-tilhængerne skal sætte næsen op efter Kalidou Koulibaly fra Napoli.

-  Blandt klubbens prioriteter er en midterforsvarer,  og de helt og aldeles elsker Koulibaly.  Problemet er bare, at han er ekstremt dyr.  Hans frikøbsklausul er på £120 millioner, og han har mange år tilbage på sin kontrakt, fortæller Ornstein til BBC Radio 5.

-  Derfor kigger klubben i stedet på yngre alternativer,  der har muligheden for at vokse sig ind i rollen og på holdet,  eller mere garvede spillere, der allerede har bevist sit værd.

Højrebacken har også længe lignet en problematisk position for Manchester United, der i store dele af sæsonen har måttet spille med omskolede Ashley Young som back.  Derfor er Crystal Palace-stjernen Aaron Wan-Bissaka også på klubbens radar.

- Man har også kig på en ny højreback, og Aaron Wan-Bissaka er virkelig på klubbens radar.  Han er også en mulighed for Manchester City,  men Manchester United er meget opmærksomme på, at Diogo Dalot og unge Ethan Laird også skal have chancen for at udvikle sig, siger Ornstein.

En anden ung spiller, som længe har været rygtet til klubben, er Dortmund-stjernen Jadon Sancho. Ifølge Ornstein var den transfer dømt til at ske, hvis Manchester United havde kvalificeret sig til Champions League,  men nu er chancen halveret.

- Jadon Sancho er klubbens toptransfermål, og skal han skifte til Premier League denne sommer, foretrækker spilleren selv Manchester United.  For få måneder så alt ud til, at transferen ville finde sted, men han er ikke meget for at opgive Champions League-fodbold, og klubbens ustabilitet i øjeblikket gør ham nervøs, fortæller Ornstein.

- Derfor er mulighederne for et skifte lige nu 50-50.

BBC-journalisten fortæller yderligere, at der også kan komme en eller flere forstærkninger til midtbanen, men at det særligt afhænger af, om Paul Pogba får lov at skifte til Real Madrid eller ej.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED