Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:05:2020 15:52
Bare rolig, Solskjær: United vil være konkurrencedygtige på transfermarkedet

Manchester United har forsikret Ole Gunnar Solskjær om, at han vil kunne komme til at handle stort ind i sommerens transfervindue.


I går kunne Manchester United præsentere et underskud for årets første kvartal, mens klubbens gæld var steget markant. Det betyder imidlertid dog ikke noget for klubbens ageren på transfermarkedet.

For ifølge London Evening Standard har klubben forsikret Ole Gunnar Solskjær om, at de vil være konkurrencedygtige sommeren over.

Her er planen, at den norske manager vil forsøge at hente tre topspillere til klubben i forsøget på at forstærke Manchester United-truppen, så man kan nærme sig Liverpool og Manchester City i toppen af ligaen.

Priserne på spillerne kan dog som følge af coronakrisen være faldet markant, og hvis man skal tro den engelske avis, er Manchester United meget tøvende over for at skulle betale mere end 500-585 millioner kroner for en spiller.

Man skulle tro, at det kunne give en udfordring i forhold til at købe Jadon Sancho, men det forlyder, at Dortmund også er indforstået med, at coronakrisen har betydet, at klubben ikke kan forvente at indkassere mere end 830 millioner kroner for landsholdsspilleren.

Transfervinduet i England var sat til at åbne den 10. juni, men grundet coronavirussen er det lige nu uvist, om datoen bliver rykket til sæsonen er færdigspillet.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED