AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:01:2019 16:43
Avis: Manchester United risikerer at miste en af klubbens største talenter

Der er en reel risiko for, at Manchester United kan miste en af klubbens mest lovende spillere på en fri transfer til sommer. To klubber har vist interesse.


Engelske talenter har i løbet af de seneste år prøvet lykken uden for Englands grænser, og nu kan endnu en ung englænder være på vej til udlandet. Denne gang er det Manchester United, som kan miste et stort talent.

Sidste år i april tilbød Manchester United en fireårig kontrakt til Joshua Bohui, men udspillet blev hurtigt afvist, hvorefter den engelske storklub en måned senere tilbød en ny kontrakt. Det kunne dog heller ikke tilfredsstille den 19-årige englænder.

Det skriver the Mirror.

Sidenhen har Joshua Bohui, der er blevet udnævnt som den næste Andy Cole, været lidt inde og ude af Manchester Uniteds reservehold på grund af kontraktsituationen, der er ved at se alvorlig ud for De Røde Djævle, idet den nuværende aftale udløber til sommer.

Derfor kan udenlandske klubber allerede på nuværende tidspunkt frit forhandle med angriberen, og ifølge the Mirror har både Barcelona og Monaco tidligere vist interesse.

Joshua Bohui, der har scoret syv gange i denne sæson, var i sommer med førsteholdet på træningslejr i USA, og han har flere gange trænet med stjernerne i den engelske storklub, hvor han regnes blandt klubbens største talenter sammen med blandt andre Tahith Chong og Angel Gomes.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED