AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:05:2019 22:02
Avis: Ashley Young bliver Manchester United-anfører næste sæson

Selvom han næppe kommer til at spille en fremtrædende rolle på banen, har Ashley Young udsigt til at blive udnævnt som anfører i Manchester United.


Tirsdag kunne ESPN fortælle, at Ole Gunnar Solskjær har en plan om at tilbyde Paul Pogba en anførerrolle i den kommende sæson. Det bliver dog næppe som klubbens overordnede anfører.

Således bakker the Times op om, at Paul Pogba får en rolle som anfører, men det bliver nok snarere som vice-anfører. I stedet er det 33-årige Ashley Young, som forventes at blive klubbens anfører til 2019/20-sæsonen.

Englænderen har i denne sæson været vice-anfører for Antonio Valencia, og da ecuadorianeren forlader klubben ligger det lige til højrefoden at forfremme Ashley Young.

Det lader dog ikke til, at Ashley Young kommer til at spille en masse kampe i næste sæson, da Manchester United gerne vil købe en ny højre back, og derfor vil Ole Gunnar Solskjær udpege en vice-anfører, som forventes at spille nærmest hver gang.

Her er Paul Pogba en stærk kandidat, men også David De Gea og Chris Smalling bliver ifølge the Times overvejet til rollen som stedfortræder for Ashley Young.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED