AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
11:09:2019 17:09
The Athletic erfarer: Juve tilbyder De Gea kæmpe kontrakt

The Athletic erfarer, at Juventus er klar til at tilbyde David de Gea en stor kontrakt.


The Guardian kunne forleden berette, at David de Gea var tæt på at underskrive en ny langtidskontrakt med Manchester United.

Det bekræfter The Athletic nu også skulle være tilfældet, da målmandens repræsentanter antyder, at det blot er et spørgsmål om tid.  Men samtidigt spår det pålidelige medie tvivl om, hvorvidt det faktisk kommer til at ske.

Allerede under klubbens pre-season tour var der forlydender om, at den spanske målmand ville skrive under på kontrakten, så snart holdet vendte tilbage til England.

Otte uger senere er det endnu ikke sket. Det kan indikere mange ting, men én af dem kunne være, at De Gea endnu ikke er overbevist om, at Manchester United er det rette valg lige nu.

Særligt ikke, da The Athletic erfarer, at Juventus har meget konkret interesse i at hente spanieren på en fri transfer næste sommer og i øjeblikket er tæt på at præsentere De Gea for et kontrakttilbud.

Manchester Uniteds kontrakttilbud vil gøre den 28-årige keeper til verdens bedst betalte målmand, men Juventus burde kunne matche eller sågar overgå Premier League-klubbens tilbud.

Skifter De Gea på en fri transfer næste sommer, betaler Den Gamle Dame som bekendt ingen transfersum, og dermed kan de bruge en andel af de sparede penge på at strikke en kæmpekontrakt sammen til målmanden.

Samtidigt har det italienske parlament vedtaget en ny lov, som lemper den skat, udlændinge skal betale. Det vil i praksis betyde, at David de Gea potentielt ikke skal betale skat af de første 50 procent af sin løn med de nye regler.

Det store spørgsmål er, om De Gea er interesseret. Han burde være tæt på at forlænge med Manchester United og kan måske ende med at gøre det i morgen.

Faktum er, at det i skrivende stund endnu ikke er sket, selvom han skulle have været tæt på de seneste to måneder.

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED