AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
15:11:2019 09:44
Athletic erfarer: City slipper for Champions League-karantæne

The Citizens får i stedet en bøde for brud på Financial Fair Play-reglerne, skriver sportsmediet.


Mange havde forventet, at Manchester City ville få karantæne fra Europas mest prominente klubturnering næste sæson, når der blev fældet dom i en længerevarende sag om klubbens formodede brud på Financial Fair Play-reglerne.

Men det er ikke tilfældet, erfarer The Athletic. I stedet bliver de engelske mestre idømt en bøde, når dommen bliver offentliggjort næste måned.

Det var under Football Leaks sidste år, at Der Spiegel kunne fremvise hackede e-mails fra en række ledende figurer i Manchester City-ledelsen, som i den grad indikerede, at man havde forsøgt at omgå Financial Fair Play-reglerne.

Der Spiegel beskyldte blandt andet Manchester City for at have løjet om klubbens indtægter, pustet sponsorater kunstigt op og skjult diverse omkostninger, som burde være blevet medregnet i Financial Fair Play.

UEFAs regler dikterer, at en klub kun kan bruge den sum penge på spillerkøb, som klubben tjener, og der er begrænsninger for, hvor mange penge en klubejer kan pumpe ind i klubben.

Manchester City har aldrig benægtet, at de e-mails, som Der Spiegel er i besiddelse i, er sande, men klubben har hele tiden forsvaret sig med, at de er taget ud af en kontekst, hvor formålet har været at male det værst tænkelige billede af klubben.

The Athletic erfarer dog, at UEFAs ledelse ikke er interesseret i at slå hårdt ned på Manchester City, da det formentligt vil lede til en lang og dyr retssag, som sagtens kan ende med at strække sig over en årrække.

Derfor har man i stedet valgt at tildele Manchester City en bøde, hvis størrelse endnu er ukendt. Der er dog gode chancer for, at UEFA og Manchester City ender i en retssag alligevel, da de engelske mestre angiveligt ikke mener, de har gjort noget galt og derfor ikke vil acceptere en bøde.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED