Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:01:2021 17:15
Arteta: En fornøjelse at spille med og træne Özil

Arsenal-manageren giver Mesut Özil rosende ord med på vejen efter sit skifte til tyrkiske Fenerbache.


Mesut Özils skifte til Fenerbache blev tidligere søndag endelig officielt efter flere ugers ventetid, hvor han skifter fra the Gunners på en fri transfer.

Tilbage står Özils tidligere holdkammerat og træner, Mikel Arteta, der kun har roser at give til den tyske midtbanespiller. 

- Mesuts bedrifter i Arsenal er uomtvistelige. Det var et privilegie at spille med ham og på det seneste trænet ham, fortæller Arteta til klubbens hjemmeside.

- Hans kreativitet og vision førte til mange mål i sin tid i Arsenal-trøjen. Mesut var kernen i mange øjeblikke for denne klub gennem årene, inklusiv de tre sejre i FA-Cup-finalerne. Disse succeser vil altid være en del af klubbens historie, og vi ønsker alle ham held og lykke i Fenerbache, udtaler Arteta.

Mikel Arteta og Mesut Özil nåede at være holdkammerater i tre sæsoner, inden Arteta valgte at stille støvlerne på hylden. 

32-årige Özil nåede at spille 254 kampe for Arsenal.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED