Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:12:2020 16:15
Arsenal forsøgte at hyre Mourinho: Derfor valgte han Spurs i stedet

The Times skriver, at Arsenal faktisk havde José Mourinho til noget, der mindede om en jobsamtale, før portugiseren i stedet besluttede sig for at overtage Tottenham.


José Mourinho står i spidsen for Tottenham til søndagens North London Derby, men i en anden verden havde det i stedet været Arsenal, portugiseren i dag var manager for.

For for lidt mere end 12 måneder siden var Unai Emery en ekstremt presset mand i Arsenal, og ifølge The Times afholdt klubbens fodbolddirektør Raul Sanllehi dengang en række samtaler med Mourinho for at afdække, hvorvidt portugiseren ville være en brugbar erstatning.

Sanllehi skulle angiveligt have været meget imponeret over Mourinho, der dengang endnu var ledig efter fyringen fra Manchester United. Mourinho delte bare ikke samme entusiasme, skriver The Times.

Ifølge mediet skulle The Special One have haft sine reservationer over at arbejde under Arsenal-ledelsen, og portugiseren skulle have påstået, at klubbens struktur ikke "appellerede" til ham.

Kort efter åbnede opstod chancen for at overtage Tottenham sig i stedet, da Mauricio Pochettino blev fyret, og Mourinho skulle have fundet jobtilbuddet og Tottenhams opbygning mere attraktiv. Det hjalp angiveligt også, at han for The Lilywhites ville overtage et hold, som allerede var i Champions League.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED