AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
22:05:2019 18:50
Arsenal-chef: Vi må aldrig begå samme fejltagelse som med Ramsey igen

Raul Sanllehi, der er ansvarlig for fodboldsiden af Arsenal, vil for alt i verden undgå, at klubbens stjernespillere smutter på en fri transfer fremover.


Aaron Ramsey fik chancen for at lade årene på sin kontrakt løbe ud og skifter nu på en fri transfer til Juventus efter Europa League-finalen.

Den slags fejltagelser må simpelthen ikke gentage sig, understreger klubbens fodboldansvarlige, Raul Sanllehi.

- Fordi vi ikke fik fornyet Ramseys kontrakt hurtigt nok, blev Aaron tilbudt ekstremt lukrative tilbud fra andre klubber.  Han ville gerne være blevet,  men i sidste ende er det os selv, der er ansvarlige for det, fortæller Sanllehi til London Evening Standard.

- Vi indså, at vi ikke kunne matche andre klubbers tilbud, for det ville have ødelagt vores lønstruktur og været skadeligt for holdet på sigt.

Det er ikke første gang, at klubben har været lige ved at miste nogle af sine stjerner til ingen penge; Alexis Sanchez og Mesut Özil var begge tæt på at lave samme nummer sidste sæson, men i sidste ende fik The Gunners forlænget med sidstnævnte.

Tidligere er det samme sket med Robin Van Persie,  hvem klubben var tvunget til at sælge, da han blot havde én sæson tilbage på sin kontrakt.  Men det er fortid nu, fortæller Sanllehi.

- Problemet med Ramsey var, at han kun havde et år tilbage på sin kontrakt.  Vil man gerne beholde spillere, skal man forny med dem inden da.  Kan vi ikke det, bliver vi nødt til at sælge.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED