AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:01:2019 11:15
Ambitiøse Everton: Klubben vil vinde Premier League på nyt stadion

The Toffees har sat sig selv et ambitiøst mål om at vinde Premier League, når klubben flytter til sit planlagte nye stadion.


Everton forventes at anmode om tilladelse til at bygge et nyt stadion til en værdi af £500 millioner senere dette år, og klubbens administrerende direktør har store planer for, hvad Marco Silvas mandskab skal vinde på den nye hjemmebane -  nemlig Premier League-titlen.

Det nye stadion kommer til at betyde, at vi vender tilbage til det allerhøjeste niveau. Det betyder, at vi skal være med i kapløbet om nationale titler og trofæer, fortæller Denise Barrett-Baxendale, klubbens administrerende direktør, ifølge BBC.

Vi vil ikke kun vinde pokalturneringerne, men også Premier League-titler.

Klubbens ejer, Farhad Moshiri,  understreger, at et nyt stadion er en nødvendighed, hvis klubben vil vende tilbage til toppen af Premier League.

Hvis vi vil have en stor klub,  har vi brug for et moderne stadion. Indtil videre har jeg brugt £250 millioner på spillerindkøb og gjort et museum til et mandskab, som kan konkurrere. Nu mangler vi et stadion, der matcher, siger Moshiri. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED