Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
18:01:2021 09:35
All In: Engelsk gigant vil smadre transferrekord for at hente Håland

Ifølge The Athletic er Chelsea klar til at slå klubbens transferrekord til sommer for at bringe Erling Braut Håland til klubben.


Frank Lampard og Chelsea er klar til at gå all in på Erling Braut Håland næste sommer. 

Det skriver det troværdige medie, The Athletic. 

Det er efter sigende en stor prioritet hos Frank Lampard at hente en topangriber efter denne sæson, og det er Dortmund-angriberen, som Chelsea-manageren vil have. 

I sin kontrakt med Dortmund vil Erling Braut Håland få indført en frikøbsklausul på €75 millioner efter 2021/22-sæsonen, men Chelsea er klar til at slå klubbens transferrekord til sommer for at få fingrene i den norske stjernespiller.

Kai Haivertz og Kepa Arrizabalaga er i øjeblikket klubbens dyreste signings med et prisskilt på £80 millioner.

Udover Chelsea forventes Manchester City og Manchester United også at jagte Erling Braut Håland til sommer, men ifølge The Athletic vil Chelsea altså strække sig langt for at sikre sig nordmandens underskrift.

LÆS DAGENS RYGTEBØRS HER!


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED