AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
29:05:2020 16:34
Alisson forklarer viralt FaceTime-opkald efter Champions League-finale

Alisson har i et interview med Liverpool Echo forklaret om det famøse FaceTime-opkald fra efter Champions League-finalen sidste sommer.


Liverpool løftede sidste sommer Champions League-trofæet for sjette gang i klubbens historie, hvilket var til ubeskrivelig eufori for samtlige af klubbens spillere, stabsmedlemmer og fans.

Liverpools keeper Alisson var også ovenud lykkelig, efter dommeren fløjtede af ved slutresultatet 2-0 imod Tottenham, og den lykke ville han dele med sin højgravide kone, der så med fra fjernsynet.

Det førte til det senere hen virale telefonopkald med Alisson og hans kone, som brasilianeren nu har sat ord på overfor avisen Liverpool Echo.

- Da kampen var slut, var det eneste, jeg kunne tænke på at ringe til Natalie og indlemme hende i atmosfæren, som vi havde den aften. 

- Derfor ringede jeg til hende - hun græd allerede, da hun besvarede over FaceTime. Jeg råbte egentlig bare i telefonen, at hun skulle nyde momentet sammen med mig, for jeg kunne ikke høre et ord af, hvad hun sagde. Det eneste jeg sagde til hende og min datter var "FAR ER MESTER, FAR ER MESTER".

Alisson var i sande også en mester for Liverpool i sidste års Champions League-sæson. De havde for eksempel aldrig kommet videre fra gruppespillet, hvis ikke det var for brasilianerens berømte redning i overtiden imod Arkadiusz Milik.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED