AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:01:2019 11:57
Alisson forklarer: Derfor valgte jeg Liverpool frem for Chelsea

Champions League, uro på trænerposten og klubhistorie havde betydning, da Alisson skulle vælge mellem et skifte til Anfield og Stamford Bridge.


Liverpools fjerdeplads i Premier League-sæsonen betød ikke kun, at klubben kom i Champions League. Placeringen betød også, at Alisson valgte klubben til, mens Chelsea på femtepladsen blev valgt fra.

Det fortæller den brasilianske målmand i et interview med FourFourTwo.

- Jeg valgte Liverpool af samme grunde, som jeg valgte Roma, da jeg forlod Brasilien. Jeg mente, det ville være det bedste skifte for min karriere, og Chelsea var i gang med at skifte træner og spillede ikke i Champions League, fortæller Alisson.

Derudover spillede klubhistorie også en rolle, og her har den brasilianske målmand umiddelbart vurderet, at The Reds' var mere tiltalende end The Blues'.

- Jeg har altid beundret Liverpools historie.  Det er en klub med fem store europæiske trofæer i kabinettet,  og jeg ville gerne være en del af klubbens historie, siger Alisson.

Han håber på at kunne skrive sig ind i klubbens historiebøger ved at tilføje endnu et europæisk trofæ til samlingen.

- Jeg var tæt på at vinde turneringen med Roma, og jeg arbejder nu hårdt på, at det kommer til at ske med Liverpool.  Hvad er et liv, hvor man ikke har nogle drømme at kæmpe for?  Jeg drømmer om at vinde Champions League, siger Alisson.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED