AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
06:04:2020 17:42
800 millioner brugt på fire år: Arsenal har stadig ikke en kvalitetsstopper

Arsenal har kig på en ny midterforsvarer til sommer, selvom klubben har brugt mange millioner på netop den position de seneste år. Jagten har bare ikke båret frugt.


I en række år har Arsenal snart være kendetegnet ved ikke at have et godt defensivt fundament, og i endnu højere grad manglen på en midterforsvarer på øverste niveau.

Lokalmediet football.london har kigget lidt nærmere på klubbens søgen efter en midterforsvarer gennem de seneste fire år, og her viser det sig en skræmmende billede for Arsenal-tilhængerne.

Det er nemlig ikke fordi, at the Gunners ikke har forsøgt at opgradere klubbens centrale forsvar. Gennem de seneste fire år er der således blevet brugt 800 millioner kroner på nye midterforsvarere.

Der er dog imidlertid ingen af erhvervede midtstoppere, der har haft tilnærmelsesvis samme indflydelse, som Aymeric Laporte har haft hos Manchester City eller som Virgil van Dijk har haft hos Liverpool.

I stedet er positionen som midterforsvarer igen et tema for Arsenal i det kommende transfervindue ifølge mediet, der ellers fremhæver, at Arsenal både gerne vil gøre lejeaftalen med Pablo Marí permanent og give udlejede William Saliba en plads på førsteholdet.

Dermed er der udsigt til, at Arsenal kan komme til at bruge yderligere millioner på at finde spilleren, der kan lede forsvaret og højne niveauet i defensiven.

Her er et navn som franske Dayot Upamecano blevet nævnt flere gange, men det kan blive svært for London-klubben at lokke den lynhurtige RB Leipzig-spiller til klubben, for der vil ganske givet også være andre bejlere.

Herunder følger en oversigt over de midterforsvarere, som Arsenal har købt siden sommeren 2016.

William Saliba – 229 millioner kroner
David Luiz – 66 millioner kroner
Pablo Marí – 38 millioner kroner (lejebeløb)
Sokratis – 122 millioner kroner
Konstantinos Mavropanos – 16 millioner kroner
Shkodran Mustafi – 314 millioner kroner
Rob Holding – 23 millioner kroner


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED